infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 20 lipca 2024 roku, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ełk w czołówce polskich miast, w których przybywa mieszkańców

2017-08-08
Miasto Ełk znalazło się w czołówce gmin z największym dodatnim saldem migracji ludności. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, Ełk znalazł się na 47. miejscu wśród 2478 polskich gmin oraz na 1 miejscu wśród miast powiatowych województwa warmińsko - mazurskiego.

Fot. UM Ełk
Migracja to zmiana miejsca zamieszkania związana z przekroczeniem granicy administracyjnej danego obszaru, np. przeprowadzka z miasta do miasta, ze wsi do miasta lub z miasta na wieś. Migracją jest także zmiana kraju zamieszkania.

Nie jest migracją natomiast zmiana adresu w ramach tego samego miasta lub wsi w przypadku gmin miejskich i wiejskich oraz zmiana adresu zamieszkania w obszarze gminy miejsko - wiejskiej.

Saldem migracji wewnętrznej jest różnica pomiędzy napływem (imigracja) i odpływem (emigracja) ludności z danego obszaru (np. województwa, powiatu, miasta, wsi) w określonym czasie.

W opublikowanym przez GUS rankingu gmin dotyczącym salda migracji wewnętrznej na pobyt stały w 2016 r. uwzględniono wszystkie 2478 polskich gmin.

Miasto Ełk znalazło się na 47 miejscu wśród gmin w całej Polsce z najwyższym dodatnim saldem migracji, określającym różnicę pomiędzy liczbą osób, które zamieszkały w naszym mieście i które się wyprowadziły w 2016 r. Saldo zostało obliczone na podstawie zestawienia ilości zameldowań na pobyt stały i zgłoszeń o wymeldowanie.

Cieszy mnie fakt, że nasze miasto postrzegane jest zarówno przez mieszkańców, jak i nowych obywateli, jako miejsce dobre do życia z rodziną, zakładania nowych firm czy realizowania inwestycji. Myślę, że na wzrost liczby mieszkańców ma wpływ nie tylko rozwój Ełku i liczne zmiany choćby wizualne, ale także atrakcyjny rynek mieszkaniowy, szkolnictwo wyższe oraz liczne firmy, które dają miejsca pracy – powiedział Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Ełku.

Statystyki migracyjne w województwie warmińsko - mazurskim
Obszar województwa warmińsko - mazurskiego podzielony jest na 19 powiatów. Największe dodatnie saldo migracji w głównych miastach powiatowych odnotowano w Ełku (+300 osób).

Dodatnie saldo migracji wewnętrznej w 2016 r. zarejestrowano zaledwie w 4 głównych miastach powiatowych naszego województwa: Ełku (300 osób), Iławie (55 osób), Olsztynie (25 osób) i Olecku (17 osób).

Natomiast największe ujemne saldo migracji odnotowano w Bartoszycach (-184 osoby), Elblągu (-180 osób), Ostródzie (-133 osoby), Nidzicy (-122 osoby), Węgorzewie (-100 osób).
ie (UM Ełk)

Reklama


do góry