infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 20 lipca 2024 roku, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Prezydent powołał dyrektora MHE

2019-01-31
Rafał Żytyniec został powołany przez prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza na stanowisko dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku na okres od 1 lutego 2019 r. do 31 stycznia 2024 r.

Fot. UM Ełk
W wyniku zakończenia procedury konkursowej na stanowisko dyrektora MHE został wybrany dr Rafał Żytyniec, który będzie pełnił tę funkcję przez 5 lat.

Rafał Żytyniec spełnił wszystkie wymagania formalne w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Od 5 września 2018 r. pełnił obowiązki dyrektora MHE - dał się poznać jako sprawny organizator i zarządca. W toku procedury konkursowej przedstawił wizje i koncepcję MHE na najbliższe lata.

Rafał Żytyniec ur. w 1976 r., dr, kulturoznawca, ukończył studia na Wydziale Nauk o Kulturze Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Wydziale Językoznawstwa i Kulturoznawstwa Stosowanego Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji z siedzibą w Germersheim.

W latach 2005-2006 adiunkt i sekretarz naukowy w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, w latach 2006-2011 pracownik naukowy Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, od 2012 r. adiunkt Działu Historycznego Muzeum Historycznego w Ełku.

Zainteresowania badawcze: historia literatury i kultury Prus Wschodnich ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Warmii i Mazur, historia i współczesność polsko-niemieckich stosunków kulturowych, porównawcze aspekty niemieckiej i polskiej kultury pamięci, druga wojna światowa w pamięci zbiorowej Polaków i Niemców.
ie (UM Ełk)

Reklama


do góry