infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 16 lipca 2024 roku, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

X Festiwal Nauk w Czerwonym

2019-02-06
Nie samą nauką człowiek żyje...

Już po raz dziesiąty w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego odbędzie się Festiwal Nauk w Czerwonym. W tym roku po raz pierwszy impreza ta zorganizowana zostanie we współpracy I LO ze Stowarzyszeniem Kreatywny Czerwony przy I LO. Imprezę współfinansuje Urząd Miasta Ełku.

Ta cykliczna impreza skierowana jest do wszystkich uczniów Czerwonego oraz pozostałych ełckich szkół, którzy mają mniej oczywiste zainteresowania niż funkcje trygonometryczne i twórczość wieszczów narodowych. Jak co roku odbędzie się szereg konkursów i turniejów, w których zainteresowani będą mogli popisać się swoją wiedzą na temat np. „Gwiezdnych Wojen”, muzyki, czy twórczości Tolkiena. Będą mogli rozwiązywać sudoku, bawić się nietypowymi zadaniami ma-tematycznymi, stworzyć bigos literacki lub spróbować swoich sił w turnieju szachowym. Jak zwykle pewnie najbardziej widowiskowe będą turnieje drużynowe, w tym wieńczący całość imprezy turniej „Erudyta” dla klas II.

Jubileuszową edycję postanowiliśmy wzbogacić o wykłady i zajęcia warsztatowe, które przeprowadzą absolwenci Czerwonego. W tym roku zaplanowano prawie 30 różnorodnych konkurencji. Do zabawy włączyło się 17 nauczycieli, zaprosiliśmy sześcioro prelegentów.

Zapraszamy na wykłady:

• mgr Paulina Poświata – „Poza szlakiem – relacja z podróży po Azji” (Wyjeżdżając, warto mieć plan i równocześnie go nie mieć. Można mieć motyw, a czasem wystarczy przeczucie. O tym, czy da się podróżować tak, by nie czuć ciężaru przewodnika, opowiem w najlepszym liceum.)

• mgr Magdalena Podlaska (UG) – „Lekcja fińskiego”

• dr Karolina Chreptowicz (UW) – „Drożdże - mikroskopijne fabryki biotechnologii”

• Tomasz Kuciński, inżynier w warszawskiej firmie Astronika - "Jak zaprojektować i zbudować urządzenie pracujące w przestrzeni kosmicznej? Widok od kuchni" (Od czasów lotów astronautów misji Apollo czy Mirosława Hermaszewskiego minęło już kilkadziesiąt lat i wydaje się, że technologie kosmiczne zdążyły spowszechnieć - już na co dzień przecież korzystamy z nawigacji czy zdjęć satelitarnych. Mimo to eksploracja przestrzeni kosmicznej ciągle przyspiesza, a ciekawe czasy są dopiero przed nami! Sondy kosmiczne będą docierać w najdalsze zakątki Układu Słonecznego (a nawet poza), a znaczący udział w tym ma również Polska i Europa. O tym udziale oraz o pracy inżynierów i naukowców w misjach do Marsa czy Jowisza, opowiem w swoim liceum.)

• mgr Małgorzata Ropelewska (UG) – „Co to jest biotechnologia?” (Co to jest biotechnologia i dlaczego po mat-fizie też można lubić to robić.)

• lek. med. Ewa Faliszewska - „Neonatologia, co to takiego?”

Każdego roku Festiwal Nauk cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży, mamy nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy niż poprzednie, bo przecież nie samą nauką człowiek żyje...

Ewa Kosiorek, Natalia Tabak

Reklama


do góry