infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 20 czerwca 2024 roku, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Uwaga rowerzyści!

2019-04-06
Na drogach naszego miasta i powiatu z każdym dniem widać coraz więcej rowerzystów. Wraz ze zwiększeniem liczby cyklistów na ulicach, rośnie liczba kolizji z ich udziałem. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Fot. policja.pl
Sprzyjająca aura powoduje, że z każdym dniem na ulice wyjeżdża coraz więcej rowerzystów. Niestety, nie zawsze ich podróże kończą się szczęśliwie. Pamiętajmy, że rowerzyści tak jak kierowcy powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Tylko wczoraj policjanci ełckiej drogówki otrzymali dwa zgłoszenia o kolizjach z udziałem rowerzystów.

Do pierwszej z nich doszło w Ełku na ulicy Mickiewicza. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym marki VW Golf, wyjeżdżając z drogi osiedlowej potrącił jadącego chodnikiem rowerzystę. Na szczęście, żadnemu z uczestników zdarzenia nic poważnego się nie stało. Obaj jednak, zostali ukarani mandatami karnymi. Kierujący golfem za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym otrzymał mandat karny w wysokości 500 zł. Natomiast, rowerzysta za jazdę wzdłuż po chodniku został ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł.

Do drugiego zdarzenia doszło w Ełku na Osiedlu Jeziorna. Tam, jadący rowerem 57-letni mieszkaniec Ełku uderzył w stojące na osiedlowym parkingu bmw. Okazało się, rowerzysta był pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1,6 promila alkoholu w jego organizmie. 57-latek za popełnione wykroczenia został ukarany grzywną w wysokości 600 zł.

Policjanci przypominają!
Prawo o Ruchu Drogowym zabrania rowerzyście jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

ie (KPP Ełk)

Reklama