infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 16 lipca 2024 roku, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

2019-08-29
Miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbędą się w najbliższą niedzielę 1 września - uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 Mszą św. w Katedrze św. Wojciecha, następnie odbędzie się przemarsz pod pomnik „Bohaterskim Żołnierzom Września”, gdzie złożone zostaną wiązanki i kwiaty. Ponadto o godz. 12:00 uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Fot. UM Ełk
1 września 1939 r. - Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

II wojna światowa trwała sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na wówczas 67 istniejących.

Harmonogram obchodów:
1 września 2019 r. (niedziela)
  • godz. 12.00 - Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny (Katedra św. Wojciecha w Ełku)
  • godz. 13.15 - Przemarsz uczestników obchodów uroczystości ulicami: Kościuszki, Chopina, Armii Krajowej, Słowackiego - do pomnika „Bohaterskim Żołnierzom Września”
  • godz. 13.30 -Uroczystości przy pomniku „Bohaterskim Żołnierzom Września”
  • godz. 15.00 - Projekcja filmu Stanisława Różewicza „Westerplatte” z 1967 r. (sala widowiskowa ECK)
  • godz. 17.00 - IV Letni Koncert na Bulwarach w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej z akompaniamentem Rafała Sulimy
  • godz. 19.00 - XI edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej – koncert kameralny w wykonaniu Jacka Szymańskiego z akompaniamentem Katarzyny Olszewskiej (Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku)


Ponadto dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, w dniu 1 września 2019 roku o godz. 12.00, na terenie Ełku uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny w okresie jednej minuty.
ie (UM Ełk)

Reklama


do góry