infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 15 czerwca 2024 roku, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Mali inżynierowie w Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku

2020-01-24
Klasa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci: Mali inżynierowie (Technika). Czym możemy podróżować? W ramach realizacji projektu uczniowie biorą udział w 8 kreatywnych lekcjach, podczas których rozwijają umiejętności praktyczno-techniczne. Pod okiem nauczyciela zdobywają praktyczną wiedzę, która przyda się im w dorosłym życiu.

Uczniowie klasy 2 zrealizowali już 3 scenariusze lekcji w ramach projektu. Podczas dwóch pierwszych zajęć dowiedzieli się, jak odpowiednio trenować swoje myślenie i wspólnie zapracować na sukces, działając w grupie. Dzieci szukały także odpowiedzi na pytanie: Dlaczego żarówka świeci? W trakcie lekcji uczniowie wykonywali różne doświadczenia. Przy pomocy nauczyciela budowali obwód elektryczny, który sprawi, że żarówka się zaświeci. Lekcja rozbudziła w dzieciach fascynację zjawiskami fizycznymi

Budowanie obwodu elektrycznego było oczywiście najciekawszym elementem tego projektu, tym bardziej, że zadanie to wywołało efekt „Wow!" Nie wyjaśniałam więcej niż niezbędne minimum - dzieci wiedziały, że jeżeli źle połączą to światełko nie zaświeci się. Same odkryły, że miejsce połączenia drucików z baterią robi się gorące i drogą dedukcji same wywnioskowały, że skoro malutka bateria parzy, to jak wielka jest siła prądu w gniazdku, skoro działa na niej wielka lodówka, pralka czy kuchenka. Uważam, że dzięki tym zajęciom dzieci bardzo dużo zrozumiały i się nauczyły. Tego dnia fizyka była blisko dzieci i blisko codziennego życia - p. Joanna, nauczycielka klasy.

Przed małymi inżynierami ze Szkoły Podstawowej nr 4 kolejne naukowe przygody i realizacja nowych scenariuszy lekcji w ramach projektu. Będą szukać odpowiedzi na pytania m.in. Dlaczego samolot lata? Dlaczego statek pływa? czy Jak zaprojektować trasę rowerową? Życzymy wielu naukowych odkryć! :)

Karolina Depta - Fundacja Uniwersytet Dzieci

Reklama