infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 16 lipca 2024 roku, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Policja ostrzega - kolejny raz mieszkaniec Ełku padł ofiarą oszustwa SMS-owego

2020-05-08
Oszuści próbują za pomocą różnych metod wyłudzić nasze pieniądze. Zdobywają sposoby, by poznać hasła do naszych kont bankowych lub też zmanipulować nas tak, byśmy to my sami przelali im pieniądze. Kolejna osoba z powiatu ełckiego dostała SMS-a z prośbą o dopłatę za przesyłkę w kwocie 48 groszy. Gdy mężczyzna kliknął w podany w wiadomości link stracił tysiąc złotych.

Od pewnego czasu oszuści stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy na tzw. przesyłkę lub paczkę. Podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – około 1 złoty. W wiadomości podany jest także link.

Niestety ofiarą takiego oszustwa stał się mieszkaniec Ełku, który otrzymał SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki w kwocie 0,48 zł. Mężczyzna akurat czekał na paczkę, więc nie podejrzewał oszustwa. Kliknął w link dołączony do wiadomości SMS, wybrał zakładkę swojego banku i zalogował się do niego i zatwierdził przelew. Jak się okazało z jego konta nie zniknęło 48 groszy, tylko tysiąc złotych.

Jak się chronić przed taką utratą pieniędzy?
Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też szczegółowo wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów - bardzo często pełne są literówek czy błędów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą dużych pieniędzy.
ie (KPP Ełk)

Reklama


do góry