infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 20 lipca 2024 roku, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Wielka przebudowa stacji PKP w Ełku

2020-12-05
W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ełckiej stacji PKP w ramach I etapu budowy Rail Baltica. Ełcki samorząd zabiegał o tę inwestycję od 12 lat.

Fot. UM Ełk
Przebudowa stacji w Ełku jest pierwszym etapem modernizacji międzynarodowej trasy Rail Baltica na odcinku Białystok – Ełk. Zakres I etapu inwestycji obejmuje m.in. poszerzenie i podwyższenie istniejących trzech peronów. Dostosowane one zostaną do wysokości pociągów. Pojawią się także wiaty z ławeczkami, z których będą mogli skorzystać pasażerowie. Dostępne będą nowe tablice informacyjne z rozkładami jazdy, a także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych oraz niewidzących lub słabowidzących. Pojawią się windy na każdym peronie, ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Komunikaty nadawane będą z nowego nagłośnienia.

Wybudowany zostanie także 110 metrowe przejście podziemne - tunel łączący osiedle Zatorze z centrum miasta. Aktualnie mamy dwa tunele (przejścia podziemne), tj. jeden biegnący od stacji do stacji wąskotorowej oraz drugi prowadzący do peronów. Dzięki inwestycji powstanie jedno wspólne, szersze i wyższe przejście.

Pociągi będą jeździły ok. 200 km/h. Oznacza to, że przejazd przez Ełk do granic państwa będzie możliwy w niecałe 3 godziny.

Inwestycja (I etap) będzie realizowana w latach 2021-2023.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły już przetarg na modernizację peronów, torów, budowę nowego przejścia podziemnego. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych, instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Kolejne etapy inwestycji
Cała inwestycja (kolejne etapy) budowy Rail Baltica przewidziana w Ełku obejmuje również budowę wiaduktu kolejowego nad ulicą Towarową, dzięki któremu ruch pojazdów będzie odbywał się górą. Nowy poszerzony wiadukt wraz z przejściem dla pieszych ma też powstać nad ulicą Dąbrowskiego. Planowana jest również przebudowa mostu kolejowego nad rzeką Ełk. W naszym mieście ma powstać lokalne centrum sterowania. Przeprowadzona będzie też wymiana torów, sieci trakcyjnej i rozjazdów.

Szacowany łączny koszt prac w Ełku to kwota 700 mln zł.
ie (UM Ełk)

Reklama


do góry