infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 12 czerwca 2024 roku, imieniny: Gwidona, Leonii, Niny

Młody ełczanin malował swastyki w orzyskim skateparku

2021-08-03
Policjanci ustalili sprawcę namalowania swastyk w skateparku w Orzyszu - pomógł monitoring. Autorem rysunków okazał się 12-latek z Ełku.

Fot. KPP Pisz
Policjanci z Orzysza otrzymali informację o tym, że w miejscowym skate parku ktoś namalował symbole przypominające swastyki. Ustalenie sprawcy było tylko kwestią czasu. Miejsce to objęte jest bowiem miejskim monitoringiem.

Na zapisie z kamer monitoringu widać grupkę chłopców bawiących się na skate parku. Jeden z nich rysował markerem po różnych elementach. Były to symbole przypominające swastyki i inne tego typu niedozwolone symbole. Wykorzystując to nagranie policjanci ustalili, że autorem tych rysunków jest 12-latek z Ełku.

Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z chłopcem w obecności matki. 12-latek powiedział, że bez powodu rysował sobie po rampie symbole, które widział w internecie. Nie wiedział, co one oznaczają. Myślał, że mają pozytywne znaczenie. Nastolatek żałował swojego zachowania. Matka dodała, że ustalą w magistracie, w jaki sposób mogą naprawić wyrządzoną szkodę.

Policjanci przypominają treść artykułu 256 Kodeksu Karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Z uwagi na wiek chłopca sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.
ie (KPP Pisz)

Reklama