infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 20 lipca 2024 roku, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Pierwsze szkolenie w ełckim batalionie WOT

2022-07-10
W dniach 5-8 lipca br. w Ełku odbyło się szkolenie taktyczne w terenie zurbanizowanym pod dowództwem amerykańskiej batalionowej grupy bojowej NATO eFP (Enhanced Forward Presence). Prowadzenie skutecznej walki w terenie zabudowanym stanowi specyficzny obszar w działaniach militarnych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Fot. 44. BLP w Ełku
Głównym zadaniem zajęć było indywidualne przygotowanie taktyczne żołnierzy, a także przeszkolenie w zakresie współdziałania pododdziału czyli zespołu ogniowego, drużyny i plutonu. Zajęcia polsko- amerykańskie zostały przeprowadzone na terenie obiektów szkoleniowych nowo utworzonego 44. Batalionu Lekkiej Piechoty w Ełku, przy ulicy Dolnej.

W ramach wspólnych ćwiczeń Terytorialsi z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili intensywne działania rozpoznawcze na tyłach ugrupowania przeciwnika, dążąc do wykrycia stanowisk dowodzenia wrogich jednostek oraz jego elementów logistycznych. Po skutecznym rozpoznaniu kolejnym zadaniem była organizacja uderzeń na wykryte pododdziały przeciwnika przy wykorzystaniu warunków terenowych oraz elementów zaskoczenia. W trakcie ćwiczeń Terytorialsi realizowali także zadania umieszczenia elementu bezpieczeństwa, wsparcia i napadu, izolowania strefy działania poprzez nie wpuszczanie oraz wypuszczanie wrogich jednostek ze strefy walki.

Każde szkolenie z innymi wojskami, działania taktyczne, rozpoznawcze są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Pozwalają spojrzeć szerzej na wiele rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych. Dzięki takim zajęciom Wojska Obrony Terytorialnej osiągają coraz wyższy poziom zdolności do współdziałania z żołnierzami innych państw - podsumowuje dowódca ełckiej kompanii por. Emilia Minda.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych. Dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT zakończonego certyfikacją. Zasadniczy – trzyletni okres szkolenia podzielony jest na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku szkolenia żołnierz OT uczestniczy w szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tyś. żołnierzy. Co należy zrobić by zostać jednym z nich? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy także na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Katarzyna Mróz / 44. Batalion Lekkiej Piechoty w Ełku

Reklama


do góry