infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 12 czerwca 2024 roku, imieniny: Gwidona, Leonii, Niny

Nowy odcinek Via Baltica z korzyścią dla ełczan

2022-09-14
13 września oficjalnie oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S61 na trasie Szczuczyn-Ełk PD (Zdunki). Dzięki temu ełczanie będą mogli szybciej dotrzeć do Łomży i Warszawy.

Fot. UM Ełk
Otwarcie 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej Via Baltica, tj. węzła Szczuczyn do węzła Ełk Południe (Zdunki), to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Ełku i powiatu ełckiego, ale również całego regionu. Zakończony właśnie odcinek o przekroju dwupasmowym w każdym kierunku, skróci przede wszystkim czas dojazdu do centralnej części Polski. Poprawi też jakość i bezpieczeństwo podróży.

W spotkaniu i przekazaniu do użytku odcinka Via Baltica uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Ziemi Ełckiej Wojciech Kossakowski, wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Ełku, samorządowcy, dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy inwestycji.

- Kiedy pojawił się pomysł realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Via Baltica wiele osób wątpiło w jego powodzenie. Później, kiedy kolejne odcinki oddawano do użytku, liczba niedowiarków malała, ale wciąż wątpiono w sukces. Ja osobiście nigdy nie zwątpiłem. Wierzyłem nieprzerwanie od 2008, od którego to roku miejski samorząd zabiegał o przebieg Via Baltica przez Ełk i nasz region. Wierzyłem jako prezydent i jako ełczanin. Udało się – dzięki ścisłej współpracy samorządów i parlamentarzystów, wojewodów, marszałków, projektantów i wykonawców – od 2008 roku do dzisiaj. Dzisiaj im wszystkim dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców.
Otwarcie nowo wybudowanego odcinka drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Zdunki to dobra wiadomość nie tylko dla wszystkich ełczan, ale także dla całego regionu. Wszyscy chcemy jeździć szybciej, bezpieczniej i wygodniej. Z najbardziej wykluczonego komunikacyjnie regionu Unii Europejskiej stajemy się ważnym węzłem drogowym i kolejowym, dzięki powstającej Rail Baltica. Oto otwiera się okno na świat dla ełczan, dla inwestycji. Teraz Ełk – Stolica Mazur czeka z niecierpliwością na kolejny odcinek – już do Ełku
– powiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Natomiast w ramach realizacji zadania budowy Via Baltica na odcinku Ełk Południe (Zdunki) – Wysokie powstanie również łącznik w ciągu przyszłej S16 (wylot na Olsztyn) i węzeł Ełk Wschód (Bojar) na połączeniu z S61 (Via Baltica). Przewidywany termin zakończenia to II kwartał 2023 r.

Budowa drogi ekspresowej S61 – Via Baltica odbywa się na odcinku od drogi S-8 (Ostrów Mazowiecka) przez Łomżę – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki aż do Budziska (gr. państwa).
UM Ełk

Reklama