infoserwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

W Ełku uczczono „Żołnierzy Wyklętych”

2023-03-01
Dziś w Ełku odbyły się miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W niedzielę (5 marca) wystartuje XI edycja biegu Tropem Wilczym pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Fot. UM Ełk
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest corocznie 1 marca. Uchwalony został 3 lutego 2011 roku, aby upamiętnić bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu wojny z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu walcząc o wolną i demokratyczną Polskę.

Z tej okazji przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku przy ul. Wojska Polskiego 1, zgromadzili się dziś przedstawiciele ełckich instytucji i organizacji. Wśród uczestników byli m.in. prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, poseł na Sejm RP Wojciech Kosakowski i przedstawiciele Powiatu Ełckiego oraz Gminy Ełk. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych, delegacje ze szkół oraz młodzież z Ełckiego Centrum Edukacji Mundurowej. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jeszcze dziś Katedrze św. Wojciecha w Ełku o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.


W najbliższą niedzielę 5 marca na terenie naszego miasta odbędzie się XI edycja biegu Tropem Wilczym pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na tradycyjnym dystansie 1963 m, stanowiącym odwołanie do roku, w którym zginął ostatni poległy "Żołnierz Wyklęty". Organizatorami biegu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku oraz Fundacja Wolność i Demokracja.
UM Ełk

Reklama