infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 15 czerwca 2024 roku, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Miasto Ełk kupiło nowe autobusy elektryczne

2023-05-10
Pięć autobusów elektrycznych zasili tabor ełckiej komunikacji miejskiej. Prezydent Ełku oraz przedstawiciel firmy Solaris Bus&Coach podpisali umowę na dostawę nowych pojazdów. Pierwsze autobusy mają pojawić się na ulicach miasta w lutym przyszłego roku.

Fot. UM Ełk
Umowę na dostawę 5 pojazdów elektrycznych w dniu wczorajszym (9 maja) podpisali: prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Dyrektor Sprzedaży Regionu Północnego Solaris Bus&Coach Jakub Zakrzewski.

W ramach projektu dostarczonych zostanie 5 autobusów napędzanych silnikiem elektrycznym niskopodłogowych i klimatyzowanych. Na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. zamontowane zostaną także 3 stacje ładowania (w tym 2 dwustanowiskowe oraz 1 jednostanowiskowa) wraz z wyposażeniem warsztatowym, sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, umożliwiającym m.in. nadzór nad zużyciem energii stacji ładowania i autobusów. Autobusy będą mogły przejechać na jednym ładowaniu do około 300 km. W projekcie zaplanowano również szkolenia kierowców i mechaników z zakresu obsługi pojazdu oraz obsługi techniczno-eksploatacyjnej.

Pierwsze trzy autobusy mają zostać dostarczone do 15 lutego 2024 r., a całe zamówienie ma zostać zrealizowane do 29 listopada 2024 r. Ponadto jest szansa, że jeszcze w tym roku, do Ełku trafi autobus testowy, którym mieszkańcy miasta będą mieli okazję się przejechać.

Pojazdy będą kosztowały ponad 16 mln zł. Ełcki samorząd na ich zakup pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 12,2 mln zł. Ponad 4 mln zł będzie pochodziło z kasy miasta.

- Zależy nam na tym, żeby autobusy w Ełku były zeroemisyjne, ciche, sprawne, nie zanieczyszczające naszego środowiska, przyjazne pasażerom, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i dla rodzin z dziećmi (...). Mamy takie przeświadczenie, że te autobusy, spełnią nasze oczekiwania, ponieważ firma Solaris jest liderem na rynku europejskim wśród producentów autobusów elektrycznych i ma bardzo dobry serwis - powiedział prezydent Ełku.
UM Ełk

Reklama