infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 18 maja 2024 roku, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Mieszkaniec Ełku stracił prawie 200 tys. złotych

2023-05-25
Takich telefonów było w powiecie ełckim wczoraj sporo... 67-latek usłyszał chwytającą za serce historię, że siostra potrzebuje dużo pieniędzy, żeby uniknąć kary więzienia za spowodowania poważnego wypadku. Chcąc pomóc, przekazał blisko 200 tys. złotych nieznanemu mężczyźnie.

Fot. KPP Ełk
Telefon z prośbą o pomoc najczęściej odbierają starsze osoby posiadające aparaty stacjonarne. Rozmówca podszywa się pod członka rodziny, policjanta lub prokuratora. Często przekazuje telefon innej osobie, która uwiarygadnia zmyśloną historię. Taki scenariusz może być zmieniany i dopasowywany do sytuacji. Finalnie chodzi o przekazanie pieniędzy.

Taki telefon odebrał mieszkaniec Ełku. Usłyszał chwytającą za serce historię o wypadku swojej siostry. Oszust, podający się za policjanta, przekonywał że są potrzebne pieniądze, by uchronić ją przed więzieniem. 67-latek razem ze innym członkiem rodziny, kierowani chęcią pomocy, przygotowali posiadane oszczędności. Podali swój adres i przekazali pieniądze nieznanej osobie. Było to blisko 200 tys. złotych.

Mężczyzna po pewnym czasie zadzwonił do swojej siostry i wtedy zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, bo siostra nie miała żadnego wypadku.

Pamiętajmy - prawdziwi policjanci NIGDY nie żądają przekazania pieniędzy. Koniecznie upewnijmy się, że nasi seniorzy o tym wiedzą. Przestrzegajmy seniorów z sąsiedztwa i rodziny przed oszustami i metodami ich działań.
KPP Ełk

Reklama