infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 28 maja 2024 roku, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Ełk laureatem konkursu „Innowacyjny Samorząd”

2023-05-30
Miasto Ełk otrzymało wyróżnienie w Konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Portal Samorządowy PAP za projekt zrównoważonego transportu w mieście.

Fot. M.Kmieciński, S.Leszczyński/PAP
Co roku Portal Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej organizuje ogólnopolski konkurs „Innowacyjny Samorząd”, którego celem jest promocja kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań samorządów. Kapituła doceniła działania Ełku na rzecz rozwoju zrównoważonego transportu publicznego. Wyróżnienie odebrał prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podczas gali, która odbyła się 26 maja w Warszawie. Miasto Ełk otrzymało wyróżnienie wśród gmin miejskich za projekt „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku – I i III etap”.

W ramach projektu m.in. zakupiono osiem nowoczesnych autobusów hybrydowych marki Volvo, mogących pomieścić po 96 osób. Autobusy wyposażone są w niezależne ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej, klimatyzację całopojazdową oraz elektroniczne tablice kierunkowe. Z myślą o osobach mających trudności ze swobodnym poruszaniem się, zakupiono autobusy niskopodłogowe z wejściem bezstopniowym. Ponadto każdy autobus posiada porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych.

Projekt obejmował również zainstalowanie inteligentnego systemu sygnalizacji wzbudzanej, zamontowanie na przystankach autobusowych elektronicznych tablic informacyjnych, a także zainstalowanie przycisków SOS oraz kamer.

Wszystkie działania związane z projektem miały na celu m.in. poprawę komfortu podróżowania, zmniejszenie czasu oczekiwania na autobus, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego. W ramach projektu prowadzona była kampania promująca transport publiczny pod hasłem „Dbam o Ełk, wybieram autobus”. Wymiana wyeksploatowanych autobusów na nowe, niskoemisyjne wpłynęła na poprawę czystości powietrza w mieście.
UM Ełk

Reklama