infoserwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Niedziela, 3 marca 2024 roku, imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana

Gmina Ełk obniża podatki

2023-12-01
W trakcie 82 sesji Rady Gminy Ełk podjęto kluczowe decyzje dotyczące stawek opłat i podatków na rok 2024. Radni przychylili się do propozycji Wójta Tomasza Osewskiego i podatki będą niższe!

Fot. Gmina Ełk
W 2024 roku stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych będzie wynosiła 0,89 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wcześniej obowiązywała stawka 1,00 zł), zaś obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej– 22,00 zł (w 2023 roku było 27,00 zł) od 1 m2. W zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 15,50 zł od 1 m2, zaś związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 6,76 zł od 1 m2.

Jeśli zaś chodzi o podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, to bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków stawka będzie wynosiła 1,00 zł od 1 m2 powierzchni. Ale są wyjątki. Podatek od gruntów lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zajętych pod instalacje farm fotowoltaicznych, służących do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną będzie wynosił 0,70 zł od 1 m2, pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 6,66 zł od 1 ha, a pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,61 zł od 1 m2 powierzchni.

Może będę się powtarzał, ale od dawna jestem zwolennikiem jak najniższych stawek opłat lokalnych i podatków – informuje Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. Cieszę się, że podobne zdanie ma większość radnych naszej pięknej gminy i kieszenie mieszkańców obciążane są jak najmniej się da.

Za niższymi stawkami głosowali: Kazimierz Bratek, Bogdan Jurczyk, Andrzej Kisiel, Beata Lisowska, Mirosław Radywoniuk, Bogusław Sadowski, Piotr Słomkowski, Jan Wielgat, Ryszard Wołyniec. Przeciwko byli Tadeusz Fatkowski, Andrzej Sulima i Jan Szabroński. Pozostali radni byli nieobecni.

Rada Gminy Ełk na wniosek Wójta Tomasza Osewskiego uchwaliła także obniżoną cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego, z kwoty 89,63 zł za 1 dt do kwoty 52,00 zł za 1 dt.
Gmina Ełk

Reklama