infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 18 maja 2024 roku, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Wystawa: Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

2024-04-22
Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy przygotowanej przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Fot. UM Ełk
Wystawa prezentuje dzieje jednego z najważniejszych instrumentów w historii nauki – teleskopu. Zaprezentowano na niej liczne oryginalne przyrządy astronomiczne, starodruki, w tym prace Galileusza oraz Jana Heweliusza, a także pierwsze doniesienia o XVII-wiecznych obserwacjach wykonanych przez teleskop w Krakowie i Kaliszu oraz obrazy i grafiki przedstawiające wybitnych astronomów i przyrządy obserwacyjne. Oczywiście wystawa o historii teleskopu nie mogła się obyć bez eksponatów interaktywnych – lunet i teleskopów przeznaczonych do samodzielnej obserwacji, modeli przedstawiających bieg promieni w lunetach, a także miejsca, którym można samodzielnie szlifować płyty szklane na zwierciadło. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne przedstawiające dzieje teleskopu oraz porównanie dawnych i współczesnych obserwacji rozmaitych obiektów na niebie.

Wystawę można zwiedzać od 26 kwietnia do 2 czerwca 2024 roku, od wtorku do niedzieli godzinach 9.30 - 16.30 w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1.
UM Ełk

Reklama