infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 18 maja 2024 roku, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Ełku

2024-05-08
Ełk pamięta, że 8 maja to Narodowy Dzień Zwycięstwa, rocznica zakończenia II wojny światowej oraz Święto Dzieci Wojny.

Fot. UM Ełk
Dziś obchodzimy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony na mocy ustawy Sejmu RP z 24 kwietnia 2015 roku i upamiętniający zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

W Ełku obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Ogólnopolskiego Święta Dzieci Wojny rozpoczęły się mszą św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie pod pomnikiem „W Hołdzie Poległym Polakom za Wiarę i Ojczyznę” złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości zakończyły się spotkaniem okolicznościowym w Hali im. Leszka Błażyńskiego, na którym wystąpili uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku.

II wojny światowa - największy w dziejach konflikt zbrojny zakończył się w Europie 8 maja 1945 roku podpisaniem przez Niemcy aktu bezwarunkowej kapitulacji. Pod względem stosowanych przez nazistowskie Niemcy metod eksterminacji II wojna światowa nie miała swojego odpowiednika w historii. Bilans strat to ponad 60 mln zabitych na całym świecie. Straty polskie to około 6 mln ofiar okupacji niemieckiej (w tym ok. 3 mln polskich Żydów) oraz ok. 570 tys. ofiar totalitarnego systemu sowieckiego. Do tego dochodzą olbrzymie straty materialne, a znaczna część Europy leżała w gruzach.

Reklama